Låg start för höga aktier: cannabisaktier rasar i början av 2022

Av:
Feb 16, 2022
Listen
  • Cannabisaktier såg en nedgång med 18,4 procent
  • Följt av indexuppgång till en uppgång på 15,6%
  • Den juridiska försäljningen förväntas uppgå till 50 miljarder dollar 2026

Följ Invezz på TelegramTwitter och Google Nyheter för de senaste uppdateringarna >

Ogräs kan vara grönt, men deras ljus är det inte alltid. Cannabisaktier har inte haft den bästa kick-offen för det nya året, enligt nya uppgifter från New Cannabis Ventures Global Cannabis Aktieindex, en plattform grundad av Alan Brochstein. Dessa särskilda aktier såg en häpnadsväckande nedgång på 18,4 procent under de första fyra veckorna av 2022, följt av att indexet steg till 15,6 procent, vilket lämnade det nedåt på 5,7 procent hittills från år till dag.

Letar du efter signaler och varningar från proffshandlare? Anmäl dig till Invezz Signals™ GRATIS. Det tar 2 minuter.

För de flesta människor är försäljningen av cannabis fortfarande begränsad, och den illegala marknaden är fortfarande deras enda alternativ än så länge.

Men med lättnader på restriktionerna och den bredare tillgången på legal cannabis förväntas den legala försäljningen uppgå till 50 miljarder dollar till 2026, medan den illegala försäljningen kommer att minska till mindre än 1 miljard dollar samma år.

Nästan 70% av amerikanerna stöder nu fullständig legalisering av cannabis – den högsta andelen någonsin. President Biden verkar också vara positiv till idén om att legalisera cannabis mer och mer.

Stater, där cannabis är lagligt, banar nu väg för försäljning av cannabis, och försäljningen av drogen i USA förväntas inbringa mer än 30 miljarder dollar till 2022. Om federal legalisering bär frukt under de kommande åren kan det hända hjälpa marknaden att växa.

10 aktier som såg den största nedåtgående förändringen

SymbolCompanyLastChg%ChgOpenHighLowShare VolumeTotal Value52Wk High52Wk Low
AGFYAgrify Corporation6.92-1.59-18.68%8.278.406.87967,4442235.945.02
IPWiPower Inc.1.63-0.29-15.10%1.901.911.531,285,2771,558,28910.731.36
MAPSWM Technology Inc.5.20-0.51-8.93%5.685.745.16879,27622.244.22
CGCCanopy Growth Corporation8.42-0.80-8.68%9.009.248.408,855,237100,79043.416.64
OGIOrganigram Holdings Inc.1.60-0.12-6.98%1.671.731.595,719,6198304.681.30
CRONCronos Group Inc.3.81-0.23-5.69%3.944.063.792,457,03111,62513.473.12
TLRYTilray Brands Inc.6.72-0.40-5.62%7.117.336.6920,354,877296,65636.355.15
GNLNGreenlane Holdings Inc.0.63-0.04-5.60%0.670.690.611,107,4887.110.61
HITIHigh Tide Inc.5.30-0.31-5.53%5.525.635.25162,4969.953.65
KERNAkerna Corp.1.35-0.07-4.93%1.421.421.31406,94718.061.22
Data from New Cannabis Ventures Global Cannabis Stock Index

Agrify Corporation [AGFY] såg den största förändringen i deras aktievärde, som såg en minskning med 18,68 procent, vilket tog deras aktiekurs från sin högsta punkt på 35,94 till 5,02. Även iPower Inc. [IPW] upplevde en stor nedgång i aktiekursen på 15,10 procent, och såg dess högsta 52-veckors 10,73 falla till så lågt som 1,36. WM Technlogy Inc. [MAPS] har den tredje största förlusten med en nedgång på 8,93 procent; dess 52-veckors högsta 22,24 sjönk till den lägsta punkten 4,22.

10 aktier som såg den största förändringen uppåt

SymbolCompanyLastChg%ChgOpenHighLowShare VolumeTotal Value52Wk High52Wk Low
CCHWFColumbia Care Inc3.220.092.88%3.323.322.96260,4147.652.51
CURLFCuraleaf Holdings Inc8.630.161.88%8.508.728.10398,014
17.876.90
GTBIFGreen Thumb Industries Inc (Sub Voting)20.990.381.84%21.0821.4219.39218,72238.0516.66
XXII22nd Century Group Inc2.320.031.31%2.302.472.261,914,5929456.071.86
VRNOFVerano Holdings12.690.151.20%12.5112.9012.12415,90828.009.86
LEXXLexaria Bioscience Corp.3.620.040.98%3.543.713.5438,51912.503.54
FLGCFlora Growth Corp.1.750.010.57%1.801.861.74506,79919121.451.31
AYRWFAyr Wellness Inc Sub Ltd Vtg Shs15.770.080.51%17.0317.0315.49132,36836.5212.16
SMGScotts Miracle-Gro Company (The)140.890.520.37%140.37143.41139.15615,194254.34129.74
UGROurban-gro Inc.10.890.040.37%10.8711.0810.5938,23617.306.75
Data from New Cannabis Ventures Global Cannabis Stock Index

Det fanns dock några positiva förändringar och gröna siffror också.

Columbia Care Inc. [CCH WF] såg den största uppåtgående förändringen på 2,88 procent, med en 52-veckors lägsta på 2,51 och en högsta på 7,65. Följer efter med en enstaka procent mindre ökning på 1,88 procent är Curleaf Holdings Inc. [CURL F], som handlas till ett 52-veckors högsta på 17,87/lägsta på 6,90. Den tredje bäst presterande i termer av 52-veckors ökning är Green Thumb Industries Inc. [GTBIF] som såg en ökning med 1,84 procent, med en höjning från 16,66 låg till 38,05 hög.

Alan Brochstein är grundaren av New Cannabis Ventures och förmodligen den mest kända cannabisanalytikern i USA. Baserad i Houston, Texas, täcker han marijuanaindustrin samt driver den prenumerationsbaserade tjänsten 420 Investor och New Cannabis Ventures. Brochstein flyttade sitt fokus till just den här branschen 2013 efter att ha lämnat sin två decennium gamla karriär som oberoende aktieanalytiker bakom sig.

Världen