PSG tillkännager ett flerårigt partnerskap med Crypto.com

By: Daniela Kirova
on sep 10, 2021
  • Med mer än 10 miljoner användare över hela världen är crypto.com bland de tio bästa av finansappar
  • Crypto utfärdar det mest populära kryptokortet i världen med användare i mer än 30 länder
  • Branschledande inom sportpartnerskap med samarbeten med Formel 1, UFC och Lega Serie A

Paris Saint-Germain (PSG) tillkännagav ett flerårigt partnerskap med crypto.com, den snabbast växande kryptobörsen i världen. Förutom att bli klubbens officiella samarbetspartner för kryptovaluta, kommer crypto.com också att släppa exklusiva Non-Fungible Tokens (NFT) på sin inhemska NFT-plattform, crypto.com/NFT, fick Invezz veta från ett pressmeddelande.

Oöverträffad internationell dragningskraft

PSG har spelare som Lionel Messi, Sergio Ramos, Achraf Hakimi och Nuno Mendes och har en oöverträffad internationell dragningskraft. Partnerskapet med den ledande kryptobörsen var ett logiskt nästa steg. Med mer än 10 miljoner användare över hela världen är crypto.com bland de tio bästa av finansappar i både Google Play och App Store.

Vill du ha de senaste nyheterna, heta tips och marknadsanalyser? Prenumerera på Invezz nyhetsbrev idag.

Marc Armstrong, Chief Partnerships Officer, Paris Saint-Germain, kommenterade:

”Vi är glada att välkomna Crypto.com till Paris Saint-Germain partnerfamilj. Vi delar samma passion för innovation och samma ambition att nå toppen. Med detta partnerskap visar Paris Saint-Germain ännu en gång sin vision och ledarskap som en pionjär inom områden som livsstil, esport och digital. Det är en spännande tid för kryptovaluta och vi kan inte vänta med att arbeta med Crypto.com för att ge nya upplevelser för alla klubbens fans.”

Den snabbast växande plattformen med det mest populära kryptokortet

Crypto.com är inte bara den snabbast växande kryptoplattformen i världen, utan också utgivaren av det mest populära kryptokortet i världen. Den har användare i mer än 30 länder. Utbytet kommer att betala en stor del av sponsringsavgiften med hjälp av Crypto Coin (CRO/USD), deras egen inbyggda token. Detta är utan motstycke för en överenskommelse av sådan storlek.

En historia av globala partnerskap

Crypto.com är också en branschledare inom sportpartnerskap med samarbeten med Formel 1, UFC och Lega Serie A. De var också de första som samarbetade med ett NHL-lag, vilket hände tidigare i år.

Crypto.com medgrundare och VD Kris Marszalek kommenterade:

”Vårt uppdrag sedan dag ett har varit att påskynda världens övergång till kryptovaluta. Vi gör det genom att hitta de bästa partnerna i världen, och Paris Saint-Germain är oöverträffad. Mellan varumärkets synlighet, stadion och lagåtkomst, och samarbetsutveckling av NFT, har jag ingen tvekan om att vi kommer att skapa nya och spännande upplevelser för fotbollsfans runt om i världen.”

Investera i krypto, aktier, ETF:er & mer på bara några minuter med vår föredragna mäklare, eToro
7/10
67% av CFD-konton går med förlust