Flame animation

Hetaste nya
meme-myntet

Flame animation
Coin spinning animation

Potential till 100x

Shiba Memu Roll-out Logo KÖP NU

ManU och Tezos tillkännager ett partnerskaps landmärke

Av:
Feb 11, 2022
Listen
  • Förstalaget kommer att bära ett Tezos-märkt träningspaket innan matchen mot Southampton
  • Tezos leder en global blockchain-revolution för att förbättra transaktionshastighet, säkerhet och effektivitet
  • Tezos arbetar på ett renare och miljövänligare sätt än äldre kedjor

Följ Invezz på TelegramTwitter och Google News för de senaste uppdateringarna >

Manchester United och Tezos (XTZ/USD) ingick ett landmärke flerårigt partnerskap, enligt vilket Tezos logotyp kommer att finnas med på klubbens utbud av träningsställ för män och kvinnor, enligt ett inlägg på deras officiella webbplats.

Förstalaget kommer att bära ett Tezos-märkt träningspaket för första gången inför den kommande matchen mot Southampton. Detta kommer att introducera fans av de röda till partnerskapet med Web3-teknik genom Tezos blockchain.

Världens mest avancerade och hållbara blockchain

Copy link to section

Tezos leder en global blockchain-revolution för att förbättra hastigheten, säkerheten och effektiviteten i digitala interaktioner utan behov av mellanhänder. Den ursprungliga proof-of-stake blockkedjan använder en energieffektiv design, vilket gör att den kan fungera på ett renare och miljövänligare sätt än äldre kedjor.

En annan aspekt som skiljer Tezos från andra blockkedjor är att den kan utvecklas sömlöst. Dess globala gemenskap av utvecklare gör regelbundna uppdateringar, som användarna godkänner.

  • Save

Victoria Timpson, Manchester Uniteds vd för Alliances and Partnerships, sa:

Detta är ett oerhört spännande partnerskap för Manchester United eftersom det förenar oss med en av de mest avancerade, pålitliga och hållbara blockkedjorna inom ett teknikområde som lovar att verkligen revolutionera sättet som alla, inklusive klubben och våra fans, kan interagera på. Vi är särskilt glada över att samarbeta med en av de miljövänligaste blockkedjorna, som använder teknik som är energieffektiv, begränsar koldioxidutsläpp och sänker kostnaderna, i linje med klubbens bredare ansträngningar för att främja miljömässig hållbarhet.

Edward Adlard, chef för adoption och affärsutveckling, Tezos Ecosystem, tillade:

Under hela sin historia har Manchester United ständigt utvecklats, med stöd från sin enorma och mångsidiga globala community av fans och partners. Tezos kommer att göra det möjligt för Manchester United att använda blockchain och Web3 för att förvandla engagemang för fans, spelare, lag och partners. Beslutet av världens största fotbollsklubb att välja Tezos som sin favoritblockkedja är ytterligare en validering av att genomtänkt design i kombination med stark säkerhet, låga gasavgifter och communityledd innovation är de väsentliga faktorerna som driver nästa våg av adoption i den nya digitala rotation.

Partnerskapet kommer också att omfatta nya fanupplevelser på blockchain och ett löfte att stödja Manchester United Foundation med pågående donationer i XTZ. Medlen kommer att gå till att träna och utbilda unga lokalbefolkning.

  • Save
  • Save