CAVA (CAVA)
NYSEMarked lukket
CAVA Group, Inc. driver et middelhavsinspireret fast-casual-restaurantbrand i USA. Dets restauranter serverer måltider, der kan tilpasses, bygget op omkring bowls, pitaer og salater, med ingredienser som grillede proteiner, korn, grønt, dips, spreads og dressinger. Konceptet er positioneret i fast-casual-kategorien, hvor kunder forventer hurtighed og bekvemmelighed, men også søger friskere ingredienser, markante smage og en mere differentieret menu end hos traditionelle quick-service-restauranter.
Selskabets vigtigste omsætningsdriver er restaurantforretningen, som består af selskabsejede CAVA-lokationer. Restauranterne er designet omkring en service-linje med høj kapacitet, digital bestilling og fleksibilitet i menuen, hvilket giver kunderne mulighed for at sammensætte måltider efter egne ønsker, samtidig med at brandet bevarer operationel ensartethed. CAVAs køkken trækker på middelhavsklassikere som hummus, harissa, tzatziki og tahinibaserede dressinger, hvilket er med til at adskille kæden fra burger-, sandwich- og burritofokuserede kæder.
CAVA driver også en forretning med emballerede fødevarer gennem CAVA Foods. Dette segment producerer dips, spreads og visse dressingbaser, som anvendes i selskabets restauranter, og sælger udvalgte mærkevarer gennem dagligvarekanaler. Forretningen med emballerede varer giver brandet en tilstedeværelse uden for restauranterne og understøtter ensartethed i centrale menukomponenter.
Som børsnoteret restaurantselskab er CAVAs resultater knyttet til salget i sammenlignelige restauranter, åbning af nye enheder, fødevare- og lønomkostninger, kundetrafik og dets evne til at skalere uden at udvande kundeoplevelsen. Dets markedsidentitet bygger på at kombinere en sundhedsbevidst middelhavsmenu med bekvemmeligheden og gentageligheden i en national fast-casual-platform.
Sidst opdateret
- Markedsværdi
- $7,819,006,894
- P/E-forhold
- 118.02
- P/FCF-forhold
- 159.5
- P/S-forhold
- 5.69
- Selskabsværdi
- $7,496,243,894
- Sektor
- Consumer Discretionary
- Branche
- Restaurants
- Adresse
- 14 RIDGE SQUARE NW, WASHINGTON, DC, 20016
Strong Q2 2026 Profits Might Change The Case For Investing In CAVA Group (CAVA)
Booking vs. CAVA: Comparing Total Scale and Growth Trajectories in Quarterly Revenue Trends
Cava: A Rising Star in the Fast-Casual Dining Scene
CAVA (CAVA) Stock May Trade At A Premium On Earnings But A Discount In Bull Views
Stocks making the biggest moves midday: Wendy's, H&R Block, Quantinuum, CoreWeave, Cava & more
National Vision Raises Outlook as Higher-Value Customers Fuel Breakout Quarter
CAVA Sees More Room to Run as Restaurant Volumes Climb
Stocks making the biggest moves premarket: CoreWeave, Super Micro Computer, Nebius, Cava & more
Wall St futures tick up heading into July inflation data
Cava Group shares jump as revenue and restaurant traffic beat expectations
Cava Group Inc (CAVA) (Q2 2026) Earnings Call Highlights: Revenue Surges 31. ...
S&P 500 hits record high as Iran nuclear deal stalls
2 key checks on AI infrastructure and inflation: What to watch this week
3 Reasons Investors Should Avoid Jersey Mike's Stock After Its IPO
3 Reasons Investors Should Avoid Jersey Mike's Stock After Its IPO
Even With SpaceX Down 50% From Its High, I'd Still Rather Buy This Unstoppable Growth Stock Before the End of August
4 Stocks That Can 4x Your Money in 4 Years
Prediction: This Beaten-Down Growth Stock Will Soar in August
Cava Stock's Pullback Is Appetizing, But There's A Catch On The Menu
Stocks making the biggest moves midday: AMD, Archer Aviation, SpaceX, Iren & more
- Markedsværdi
Markedsværdi er den samlede værdi af et selskabs aktier, beregnet ved at gange aktiekursen med antallet af udestående aktier.
- $7,819,006,894
- Selskabsværdi
Selskabsværdi er et selskabs samlede værdi, inklusive markedsværdi, gæld og kontanter.
- $7,496,243,894
- P/E-forhold
P/E-forholdet sammenligner en virksomheds aktiekurs med indtjening pr. aktie.
- 118.02
- P/B-forhold
P/B-forholdet sammenligner en virksomheds aktiekurs med bogført værdi pr. aktie.
- 9.29
- P/S-forhold
P/S-forholdet sammenligner en virksomheds aktiekurs med omsætning pr. aktie.
- 5.69
- SV / EBITDA
SV/EBITDA måler et selskabs værdi i forhold til indtjening før renter, skat, afskrivninger og amortiseringer.
- 46.67
- SV / salg
SV/salg måler et selskabs værdi i forhold til den samlede omsætning.
- 5.46
- Indtjening pr. aktie
- 0.57
- Udbytteafkast
Udbytteafkast viser, hvor meget et selskab betaler i udbytte om året i forhold til aktiekursen.
- 0%
- P/FCF-forhold
Kurs-til-fri-pengestrøm-forholdet sammenligner aktiekursen med den kontant, selskabet genererer efter udgifter og investeringer.
- 159.5
- P/CF-forhold
P/CF-forholdet sammenligner aktiekursen med den pengestrøm, selskabet genererer fra driften.
- 35.47
- Fri pengestrøm
Fri pengestrøm er den kontant, et selskab har tilbage efter driftsomkostninger og kapitaludgifter.
- $49,022,000
- Afkast på egenkapital
Afkast på egenkapital måler, hvor effektivt et selskab bruger egenkapital til at skabe overskud.
- 7.88%
- Afkast på aktiver
Afkast på aktiver måler, hvor effektivt et selskab bruger sine aktiver til at skabe overskud.
- 4.42%
- Gæld / egenkapital
Gæld-til-egenkapital-forholdet sammenligner et selskabs samlede gæld med egenkapitalen.
- 0
- Likviditetsgrad
Likviditetsgraden måler et selskabs evne til at betale kortfristet gæld med kortfristede aktiver.
- 2.48
- Hurtig likviditetsgrad
Den hurtige likviditetsgrad måler evnen til at betale kortfristet gæld med kontanter og andre let tilgængelige aktiver.
- 2.43
- Kontantgrad
Kontantgraden måler evnen til at dække kortfristet gæld kun med kontanter og likvide midler.
- 1.67
- Gns. volumen
Gennemsnitsvolumen viser det gennemsnitlige antal handlede aktier over de seneste 30 handelsdage og indikerer likviditet.
- $3,505,543
- Fundamentalt snapshot-pris
Fundamentalt snapshot-pris er den aktiekurs, der bruges ved beregning af selskabets finansielle nøgletal.
- 66.94
Resultatopgørelse
| Post | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 368.44M | 438.27M | 274.99M | 292.24M | 280.62M |
| Cost of revenue | 157.39M | 185.67M | 120.82M | 126.5M | 117.65M |
| Bruttofortjeneste | 211.05M | 252.6M | 154.17M | 165.74M | 162.97M |
| Driftsresultat | 28.08M | 25.26M | 2.81M | 17.12M | 20.72M |
| Resultat før afskrivninger | 49.04M | 53.44M | 22.22M | 35.93M | 37.53M |
| Nettoresultat | 23.02M | 23.57M | 4.92M | 14.75M | 18.37M |
| Income taxes | 7.56M | 6.47M | 1.16M | 5.92M | 5.33M |
| Interest expense | 3.29M | 0 | 0 | 0 | 3.58M |
| Other operating expenses | 6.74M | 8.88M | 5.62M | 6.12M | 5.1M |
| Total operating expenses | 182.97M | 227.34M | 151.36M | 148.62M | 142.25M |
| Basisindtjening pr. aktie | 0.2 | 0.2 | 0.04 | 0.13 | 0.16 |
| Udvandet indtjening pr. aktie | 0.19 | 0.2 | 0.04 | 0.12 | 0.16 |
Balance
| Post | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Samlede aktiver | 1.5B | 1.42B | 1.36B | 1.32B | 1.29B |
| Samlede forpligtelser | 658.5M | 612.96M | 580.37M | 552.97M | 540.93M |
| Samlet egenkapital | 841.28M | 809.97M | 779.66M | 769.01M | 750.71M |
| Kontanter og likvider | 322.76M | 295.77M | 282.92M | 284.57M | 290.17M |
| Omsætningsaktiver | 479.87M | 444.7M | 431.07M | 425.13M | 418.54M |
| Kortfristet gæld | 193.23M | 167.52M | 162.66M | 158.29M | 153.71M |
| Accounts payable | 38.01M | 33.33M | 37.49M | 31.09M | 33.62M |
| Receivables | 20.58M | 20.7M | 18.99M | 17.21M | 16.54M |
| Inventories | 9.8M | 9.26M | 9.02M | 8.58M | 7.99M |
| Goodwill | 1.94M | 1.94M | 1.94M | 1.94M | 1.94M |
| Long-term debt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Pengestrøm
| Post | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Driftens pengestrøm | 70.46M | 64.07M | 40.3M | 45.64M | 60.32M |
| Investeringspengestrøm | -46.95M | -50.6M | -44.23M | -51.39M | -61.58M |
| Finansieringspengestrøm | 3.48M | -608K | 2.27M | 145K | 2.09M |
| Ændring i kontanter | 26.99M | 12.85M | -1.65M | -5.6M | 822K |
| Nettoresultat | 23.02M | 23.57M | 4.92M | 14.75M | 18.37M |
| Type | Indberetning | Dato | Henvisning |
|---|---|---|---|
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | SCHEDULE 13G/A — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | SCHEDULE 13G/A — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Thomas Amiee Lynn | Se indberetning | |
| edgar index | SCHEDULE 13G/A — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 10-Q — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 8-K — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Se indberetning | |
| edgar index | 3 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 8-K — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Se indberetning | |
| edgar index | 8-K — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Felt Benjamin | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — WHITE JAMES D | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Shanahan Lauri M | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Amouyal Philippe | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — SHAICH RONALD M | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — SHAICH RONALD M | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — SHAICH RONALD M | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — SHAICH RONALD M | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Bosserman David | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Bosserman David | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — KOCHEVAR KAREN | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Costanza Kelly | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 4 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Stichting Administratiekantoor Westend | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Artal International S.C.A. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Artal International Management S.A. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Artal Group S.A. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Westend S.A. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Artal Participations S.a r.l. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Wittouck Amaury | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Xenohristos Theodoros | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Xenohristos Theodoros | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Phillips Adam David | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Tolivar Tricia K. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Tolivar Tricia K. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Tolivar Tricia K. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Schulman Brett | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Schulman Brett | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Schulman Brett | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Schulman Brett | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Costanza Kelly | Se indberetning | |
| edgar index | 144 — CAVA GROUP, INC. | Se indberetning | |
| form 4 | Form 4 — Phillips Adam David | Se indberetning |