ManU:n osakekurssi syöksyi 12 %, jatkuuko myynti?

Ohi:
päälle Feb 22, 2023
Listen
  • 10 % ManU:sta on listattu pörssissä. Osakkeet putosivat 12 % tiistaina myyntihuolen vuoksi
  • Glazers pohtii kahta noin 4 miljardin punnan tarjousta, heidän kerrotaan tavoittelevan 6 miljardia puntaa
  • Osakkeen hinta voi antaa viitteitä myynnin todennäköisyydestä

Seuraa Invezziä TelegraminTwitterin ja Google Newsin kautta saadaksesi välittömiä päivityksiä >

Tein viime syyskuussa perustavanlaatuisen analyysin Manchester Unitedin kiistanalaisesta omistajuudesta, jalkapalloseurasta, jota olen vihannut niin kauan kuin vain muistan.

Mutta puoluerajoja lukuun ottamatta kirjoitin siitä, että heidän faneillaan oli täysi oikeus olla järkyttyneitä omistajille. Koska olen seurannut Newcastlea koko ikäni, voin varmasti ymmärtää, että Newcastlea johtaa paha mies (Newcastlea johtaa nyt toisenlainen paha mies, mutta se on tarina toiselle päivälle).

Asiat ovat muuttuneet sen jälkeen. Vihani ei ole muuttunut – se tulee aina olemaan läsnä (ehkä vielä enemmän, jos unelmani ensimmäisestä suuresta pokaalista 67 vuoteen kariutuvat Wembleyllä tänä sunnuntaina). Mutta pian sen jälkeen, kun olin kirjoittanut tuon raportin, Man United asetettiin vihdoin myyntiin, ja vihreä-kultainen prikaati sai toiveensa toteutettua.

Onko ManU todella myynnissä?

Mutta onko joukkue oikeasti myynnissä? Glazers ilmoitti marraskuussa yhtenä iltapäivällä, että he “alkoivat prosessin strategisten vaihtoehtojen tutkimiseksi” Manchester Unitedin suhteen. Kuten tuolloin kirjoitin, se on äärimmäistä yrityspuhetta: “haluamme myydä, mutta vain jos saamme hyvän hinnan”.

Ja jälleen kerran, tämä on kova opetus, jonka opin seuraaessani Newcastlea Mike Ashleyn hedelmättömän hallituskauden aikana. Hän yritti toistuvasti rauhoittaa faneja vaatimalla, että seura oli myynnissä. Tosin se ei koskaan oikeasti ollutkaan. Se on toivo, joka tappaa sinut, on valitettava totuus, jonka opin kauan sitten.

ManU on huolissaan siitä, että jotain vastaavaa saattaa tapahtua. Kaksi tarjousta on tiettävästi vastaanotettu – yksi Britannian rikkaimmalta mieheltä Jim Radcliffelta ja toinen Qatarin tukemalta konsortiolta (modernia jalkapalloa ei voi olla rakastamatta, eikö niin?).

Minulla ei ole tietoa suljettujen ovien takana tapahtuvista toimista, mutta kun tarkastelen markkinoita, näyttää siltä, että on todella syytä huolestua siitä, että Glazersit leikittelevät asialla.

Kun pehmeä määräaika tarjouksille tuli viime perjantaina, Manchester Unitedin osakekurssi sulkeutui 26,33 dollariin. Tänään se liikkuu 22,99 dollarissa, mikä tarkoittaa 12 prosentin pudotusta ja puolen miljardin dollarin arvon häviämistä. Älkää erehtykö: sijoittajat ovat huolissaan siitä, että myynti ei onnistu.

Osakekurssi oli noussut marraskuussa, kun mahdollisesta myynnistä 13 dollarista 22 dollariin ilmoitettiin. Uutiset Qatarin osallisuudesta viime aikoina olivat nostaneet osakekurssin entisestään 27 dollariin.

Mutta tämän viikon tiistain romahdus tapahtui kesken raporttien, joiden mukaan yhdysvaltalainen hedge-rahasto Elliot Management oli tarjonnut Glazerille taloudellista tukea ja tarjousta pysyä omistajina. ManU-faneille tämä on yhtä inhottava isku kuin se, että Casemiro päättiäisi ottaa jalkapallohistorian turhimman keltaisen kortin ennen yhtä kauden suurimmista peleistä.

Seuran ikoni Gary Neville esitti myös mielenkiintoisen huomion Twitterissä ja huomautti, kuinka outoa on nostaa lippujen hintoja, kun olet mahdollisesti lähdössä ulos ovesta, sillä muutaman miljoonan punnan lisätulot ovat pisara meressä verrattuna seuralle leimattuun monen miljardin arvoon.

“Uskon, että ManU-faneja pelottaa eniten se tunne, että tämä omistus ajaa kyseistä prosessia nostaakseen hintoja valtavasti”, Neville lisäsi Sky Sport-kanavalla.

“Yritetään jotenkin saada aikaan taso, joka tarkoittaa, että kaksi heistä voi pysyä mukana ja loput perheestä, jotka haluavat pois, voi ostaa amerikkalainen rahasto, joka ei panisi pahakseen omistaa vähemmistön tai merkittävän osuuden, mutta ei koko osaketta.” Näin on tarkoitus. Se on suurin huolenaihe.”

Mitä osakkeen hinta tarkoittaa myynnin suhteen?

Todellisuudessa osakkeen hinnalla ei pitäisi olla kovinkaan paljoa merkitystä arvostuksen kannalta. Vain 10 % seurasta on leijuttu pörssissä vuodesta 2012 lähtien, jolloin Glazers uudelleenrahoitti seuran velan (jolloin myös laskettiin liikkeeseen puoli miljardia joukkovelkakirjalainaa).

ManU:n lamaantuessa osake on itse asiassa ollut melko kauhea sijoitus, varsinkin aikana, jolloin osakemarkkinat painoivat törkeitä voittoja yhden historian räjähdysmäisimmän härkäajon aikana. Noniin, eksyin aiheesta.

Tarkastin perusteellisesti, mikä mahdollinen arvostus voisi olla viime vuonna, mutta jalkapalloseurojen kanssa se tekee niin vaikeaksi, että nämä ovat uskomattoman epälikvidejä ja mittatilaustyönä tehtyjä varoja. Turhamaisuus ja rakkaus peliin tulevat mukaan – ja se on mainitsematta sitä tosiasiaa, että tietyillä ostajilla ei ehkä ole edes taloudellisia näkökohtia, eli kansallisvaltioilla.

Tämä voi olla myös sitä, että Glazers pelaa kovaa palloa hinnasta. Viime vuoden analyysissäni kirjoitin siitä, että puhe 7 miljardin punnan arvostuksesta oli vain mielikuvitusta, mutta 6 miljardia puntaa voisi mahdollisesti olla saavutettavissa, kun verrataan Chelsean äskettäiseen myyntiin (2,5 miljardin punnan pakkomyynti) ja raportteihin, joiden mukaan PSG:n tavoitearvo on 3,5 miljardia puntaa – jos kaikki menee hyvin.

Raportit ovat sittemmin osoittaneet, että Glazerit tavoittelevat 6 miljardin punnan lukua, mutta markkinat ovat olleet hieman odotettua viileämmät. Qatarin tarjouksen sanotaan olevan 4 miljardia puntaa, Radcliffen tarjouksen hieman alle sen (vaikka hän on ilmoittanut voivansa vastata Qatarin tarjoukseen tarjoamalla 25 prosenttia yleisön ostettavaksi).

Neljä miljardia puntaa on varmasti vähemmän kuin luulin, ja on vaikea uskoa, että myynti onnistuisi näillä hinnoilla. Nämä luvut eivät kuitenkaan ole läheskään varmoja, ja loppujen lopuksi jalkapalloseura on itsenäinen omaisuuserä, joka tarvitsee vain yhden myyjän ja yhden ostajan, minkä vuoksi niitä on niin vaikea arvioida.

Ovatko Glazerit siis vain kovia pelimiehiä? Vai näyttääkö myynti todella epätodennäköisemmältä? Kukaan ei oikeastaan tiedä. Aika näyttää, mutta ManU-faneja varoitan laskemasta munia ennen kuin ne ovat kuoriutuneet; olen nähnyt tämän skenaarion ennenkin.

Toistaiseksi on aika pelata odotuspeliä. Wembley odottaa. Ja sivuhuomautuksena, tietääkö kukaan kunnon maalivahtia, joka pääsisi Wembleylle pariksi tunniksi klo 16:30 tänä sunnuntaina?