Glazersien tavoitellessa myyntiä, kuinka paljon Manchester United on oikein arvoltaan?

Ohi:
päälle Nov 28, 2022
Listen to this article
  • Manchester Unitedin omistajat ovat kuulemma valmiita myymään seuran
  • PSG:n omistajat suunnittelevat myyntiä tavoitellen 4,2 miljardia dollaria, tämä antaa vertailuarvon
  • Sisäpiiriläisten mukaan tavoite 8,5 miljardia, Chelsea myytiin 3,2 miljardilla dollarilla aiemmin tänä vuonna

Kirjoitin Manchester Unitedin taloudesta pari kuukautta sitten.

Puhuin kiistanalaisesta vipuvaikutteisesta ostosta, jolla Glazers otti seuran hallintaansa sekä heidän saamistaan osinkovirroista, seuran velasta ja pääomamenoista.

Etsitkö nopeita uutisia, kuumia vihjeitä ja markkina-analyysejä? Tilaa Invezzin uutiskirje jo tänään.

Viime viikolla epäsuositut omistajat ilmoittivat, että he “aloittivat prosessin strategisten vaihtoehtojen tutkimiseksi” Manchester Unitedin suhteen. Tämä on äärimmäinen yritys siitä, että “haluamme myydä, mutta vain jos saamme hyvän hinnan”.

He toivovat, että tämä rauhoittaa fanit, aivan kuten Mike Ashley teki Newcastlen kanssa ennen kuin hän lopulta myi seuran viime vuonna (asia, josta olen valitettavasti hyvin tietoinen Newcastle-fanina). Ero “myynnin harkitsemisen” ja seuran tosiasiallisen myymisen välillä on valtava. Mutta se ei ole niin eikä näin.

Joten, minkä arvoinen Manchester United on?

Qatarin omistajat tavoittelevat PSG:n suhteen 4 miljardia euroa

Uutinen edelsi toista mielenkiintoista ilmoitusta jalkapallomaailmassa. Enkä tarkoita, että Cristiano Ronaldo olisi ottanut mallia Meghan Marklen kirjasta ja antanut järkyttävän haastattelun, jossa hän sulki oven katastrofaaliseen toiseen kauteensa Valioliigassa.

Tarkoitan Qatarin suunnitelmaa luopua Paris Saint-Germainista, ranskalaisen jalkapallon titaaneista. Joukkue on Qatar Sports Investmentsin (QSI) omistama vuodesta 2011, ja se on Qatar Investment Authorityn (QIA), valtion ylläpitämän ja valtion omistaman sijoitusrahaston, tytäryhtiö.

Ranskan mestarit ovat käyneet keskusteluja useiden sijoittajien kanssa tämän vuoden alusta lähtien 10–15 prosentin osuuden myymisestä. Tavoitteena oleva arvostus on vertailukohta, jonka avulla voimme arvostaa Manchester Unitedia.

PSG:n presidentti, Nasser Al-Khelaifi, hahmotteli tavoitteeksi “yli 4 miljardia euroa”, mutta varoitti, että tällainen sopimus voi kestää kuukausia. Jos otamme laskimemme esille ja käännämme tämän dollareiksi, arvoksi tulee noin 4,2 miljardia dollaria, mikä on merkittävä hyppy toiseen vertailuarvoon verrattuna – Chelseaan, joka myytiin muutama kuukausi sitten noin 3,2 miljardilla dollarilla (2,5 miljardia puntaa) amerikkalaisen Todd Boehlyn johtamalle sijoituskonsortiolle.

Onko Manchester United arvokkaampi kuin PSG?

Jos PSG saisi sijoituksen, joka arvostaisi seuran 4 miljardiin euroon, tämä olisi epäilemättä siunaus Manchester Unitedin omistajille. Forbes arvioi PSG:n viimeksi 3 miljardin euron arvoiseksi, vaikka Forbes alitti huomattavasti Chelsean arvon ennen sen myyntiä.

Urheilujoukkueiden arvostukset ovat nousseet räjähdysmäisesti viime vuosina. Tämä johtuu pääosin lisääntyvistä lähetyskaupoista, joita suuret institutionaaliset sijoittajat ovat harjoittaneet.

Olemme nähneet myös valtion rahan tulevan peliin. Qatarin ja PSG:n lisäksi Saudi-Arabian valtiovarainrahasto valtasi Newcastlen aiemmin tänä vuonna, mikä aiheutti meille Newcastlen faneille kaikenlaisia ristiriitaisia tunteita. Manchester City on toinen silmiinpistävä esimerkki, jonka omistaa Abu Dhabin kuninkaallisen perheen jäsen.

PSG:n omistajat ostivat seuran vain 70 miljoonalla eurolla vuonna 2011, mikä tämän päivän termein näyttää paremmalta kuin Nick Popen hankkiminen 10 miljoonalla eurolla (jonka muuten pitäisi aloittaa Englannissa). Näin ollen 4 miljardin euron myynti merkitsisi siistiä 57-kertaista sijoitetun pääoman tuottoa. Tietenkin on kysymys 1,6 miljardin euron käyttämisestä pelaajiin tällä välin, mikä on edelleen 4 miljardin euron luokkaa.

Verrattaessa Manchester Unitedia PSG:hen, englantilainen joukkue on kuitenkin eri tasolla. Forbes arvioi ne tämän vuoden toukokuussa 4,6 miljardiksi dollariksi ja PSG:n arvoksi 3,2 miljardia dollaria.

Manchester Unitedin osakekurssia tarkasteltaessa osakkeen arvo on 3,5 miljardia dollaria ja 4 miljardin dollarin arvo, jos velka lasketaan mukaan. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että klubi myytäisiin niin paljolla – kysy Elon Muskilta, onko Twitter hänen mielestään siitä maksamansa 44 miljardin dollarin arvoinen.

Minä ja muut sijoittajat maksamme selvästi ylihintaa Twitteristä tällä hetkellä, sillä Twitterin pitkän aikavälin potentiaali on mielestäni kertaluokkaa suurempi kuin sen nykyinen arvo.

Elon Musk

Voitaisiinko ManU myydä 8,5 miljardilla dollarilla?

Raporttien mukaan sisäpiiriläiset tavoittelevat Manchester Unitedille 7 miljardin punnan arvostusta, mikä vastaa noin 8,5 miljardia dollaria.

Minulle tämä on fantasiapuhetta. Ei ole mahdollista, että seura olisi yli kaksinkertainen Chelseaan verrattuna. Edellisessä artikkelissani hahmoteltiin myös tarvittavat siirtokulut, stadionin kunnostus ja akatemiainvestoinnit – tässä yhteydessä 7 miljardin punnan luku on vielä kaukaa haettu.

Tässä on kysymys siitä, pystyisivätkö uudet omistajat rahallistamaan ManU:n poikkeuksellisen suuren fanikunnan. Tämä on pitkäaikainen ongelma jalkapallossa, sillä useimmat seurat kamppailevat tuottaakseen voittoa huolimatta valtavasta tuesta ympäri maailmaa.

7 miljardin punnan luku näyttää olettavan, että tämä massa kaupallistaminen tapahtuu. Jos omistajat voivat hyödyntää Manchester Unitedin nimen valtavaa brändiarvoa lisätäkseen kauppatavaramyyntiä ja luodakseen lisätuloja, kuten yhteistyön, mediatuotannon ja lukemattomia muita vaihtoehtoja, tällainen arvostus voisi olla järkevä. Monella tapaa se on samanlainen kuin logiikka, johon Musk viittaa yllä olevassa Twitter-lainauksessaan.

Loppujen lopuksi se ei kuitenkaan ole perustapaus. Se ei myöskään ole siellä, missä vertailuarvot ovat tulossa, kuten Chelsea ja mahdollisesti PSG. Jos PSG onnistuu saamaan 4,2 miljardin dollarin arvosanan, ei ole mitään syytä uskoa, ettei Man United voisi saada 1,5-kertaista arvoa, mikä nostaisi sen 6,2 miljardiin dollariin. 1,5-kertainen ero on suunnilleen se, mitä Forbes on määrittänyt seurojen väliselle arvoerolle myös yllä olevan tutkimuksensa perusteella.

Jalkapalloseurat ovat kuitenkin epälikvidejä petoja – niiden arvostaminen on haastavaa. Ja kun mukana on myös intohimo, kuka tietää? Manchester United on edelleen maailman suurin seura, vaikkei se olekaan viime aikoina menestynyt kentällä niin hyvin, että se voisi vastata tätä asemaa.

Loppujen lopuksi siihen tarvitaan vain yksi ostaja.