Allient (ALNT)
NasdaqPiața închisă
Allient Inc. este o companie de tehnologie industrială care proiectează, produce și vinde produse de precizie pentru mișcare, control și putere. Cunoscută anterior sub numele de Allied Motion Technologies, compania deservește clienți care au nevoie de componente puternic proiectate inginerește și de sisteme integrate pentru aplicații în care mișcarea, poziționarea, viteza, cuplul și calitatea energiei trebuie controlate strict. Acțiunea sa ordinară oferă expunere la cererea specializată pentru automatizare și electrificare pe mai multe piețe industriale finale.
Portofoliul de produse al companiei include sisteme de servocontrol, controlere de mișcare, servoamplificatoare și acționări digitale, servomotoare fără perii, motoare de cuplu, motoare fără miez, motoare cu perii, acționări integrate pentru motoare, motoreductoare, sisteme de angrenaje, encodere optice, sisteme de poziționare de nanoprecizie și filtre de putere active și pasive. Aceste produse pot fi vândute ca componente individuale sau combinate în soluții mai ample, permițând Allient să sprijine producătorii de echipamente care au nevoie de performanță personalizată în mișcare și control, mai degrabă decât de hardware standard.
Allient furnizează mai multe sectoare majore, inclusiv echipamente industriale, vehicule, aerospațial și apărare, precum și tehnologie medicală. Pe piețele industriale, sistemele sale pot sprijini automatizarea, robotica, manipularea materialelor și utilajele de precizie. În platformele de vehicule, acestea pot fi utilizate în funcții specializate de mișcare și control electric. Aplicațiile din aerospațial, apărare și domeniul medical necesită adesea fiabilitate, design compact și performanță foarte exactă, ceea ce se aliniază cu accentul pus de companie pe sisteme proiectate inginerește.
Compania operează în America de Nord, America de Sud, Europa și Asia, ceea ce îi oferă o bază de clienți diversificată geografic. Profilul său investițional este legat de ciclurile de producție, cererea din apărare și domeniul medical, cheltuielile pentru automatizare, condițiile lanțului de aprovizionare și capacitatea companiei de a furniza tehnologie personalizată la scară. Allient se remarcă prin combinarea expertizei în mișcare, control și putere într-o platformă amplă de produse inginerești.
Ultima actualizare
- Capitalizare bursieră
- $1,598,406,059
- Raport P/E
- 55.87
- Raport P/FCF
- 58.13
- Raport P/S
- 2.78
- Valoare de întreprindere
- $1,729,655,059
- Sector economic
- Industrials
- Industrie
- Instruments for Measuring and Testing of Electricity and Electrical Signals
- Adresă
- 495 COMMERCE DRIVE, SUITE 3, AMHERST, NY, 14228
Exelixis, Valaris, and 3 More Stocks See Action From Activist Investors
A Look Back at Electronic Components Stocks’ Q2 Earnings: Littelfuse (NASDAQ:LFUS) Vs The Rest Of The Pack
3 Profitable Stocks That Fall Short
- Capitalizare bursieră
Capitalizarea bursieră este valoarea totală a acțiunilor unei companii, calculată prin înmulțirea prețului acțiunii cu numărul de acțiuni în circulație.
- $1,598,406,059
- Valoare de întreprindere
Valoarea de întreprindere este valoarea totală a unei companii, incluzând capitalizarea, datoriile și numerarul.
- $1,729,655,059
- Raport P/E
Raportul P/E compară prețul acțiunii cu profitul pe acțiune.
- 55.87
- Raport P/B
Raportul P/B compară prețul acțiunii cu valoarea contabilă pe acțiune.
- 5.12
- Raport P/S
Raportul P/S compară prețul acțiunii cu veniturile pe acțiune.
- 2.78
- VE / EBITDA
VE/EBITDA măsoară valoarea unei companii față de rezultatul înainte de dobânzi, impozite, depreciere și amortizare.
- 22.61
- VE / venituri
VE/venituri măsoară valoarea unei companii față de veniturile totale.
- 3.01
- Profit pe acțiune
- 1.68
- Randament dividend
Randamentul dividendului arată cât plătește o companie anual în dividende față de prețul acțiunii.
- 0.14%
- Raport P/FCF
Raportul preț/flux de numerar liber compară prețul acțiunii cu numerarul generat după cheltuieli și investiții.
- 58.13
- Raport P/CF
Raportul P/CF compară prețul acțiunii cu fluxul de numerar din operațiuni.
- 41.66
- Flux de numerar liber
Fluxul de numerar liber este numerarul rămas după costurile operaționale și cheltuielile de capital.
- $27,497,000
- Rentabilitatea capitalurilor proprii
ROE măsoară cât de eficient folosește o companie capitalurile proprii pentru a genera profit.
- 9.16%
- Rentabilitatea activelor
ROA măsoară cât de eficient folosește o companie activele pentru a genera profit.
- 4.82%
- Datorie / capitaluri proprii
Raportul datorie/capitaluri proprii compară datoria totală cu capitalurile proprii.
- 0.56
- Rata curentă
Rata curentă măsoară capacitatea de a plăti datoriile pe termen scurt cu activele curente.
- 3.42
- Rata rapidă
Rata rapidă măsoară capacitatea de a plăti datoriile pe termen scurt cu numerar și active ușor realizabile.
- 1.95
- Numerar
Rata de numerar măsoară capacitatea de a acoperi datoriile pe termen scurt doar cu numerar și echivalente.
- 0.52
- Volum mediu
Volumul mediu arată numărul mediu de acțiuni tranzacționate în ultimele 30 de zile de tranzacționare și indică lichiditatea.
- $258,242
- Preț de referință fundamental
Prețul de referință fundamental este prețul acțiunii folosit la calcularea indicatorilor financiari ai companiei.
- 94.01
Cont de profit și pierdere
| Element | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 153.77M | 138.92M | 143.35M | 138.74M | 139.58M |
| Cost of revenue | 100.18M | 93.54M | 96.93M | 92.56M | 93.22M |
| Profit brut | 53.59M | 45.38M | 46.42M | 46.18M | 46.36M |
| Rezultat operațional | 15.61M | 9.32M | 11.35M | 12.18M | 11.68M |
| EBITDA (rezultat înainte de dobândă, taxe, depreciere) | 22.44M | 16.39M | 18.23M | 19.44M | 19.22M |
| Profit net | 10.39M | 5.36M | 6.38M | 6.48M | 5.62M |
| Income taxes | 2.63M | 1.43M | 2.27M | 1.85M | 1.69M |
| Interest expense | -2.52M | -2.55M | -2.59M | -3.4M | -3.55M |
| Other operating expenses | 641K | 862K | 543K | 853K | 1.15M |
| Total operating expenses | 37.98M | 36.05M | 35.07M | 34M | 34.68M |
| EPS de bază | 0.62 | 0.32 | 0.38 | 0.39 | 0.34 |
| EPS diluat | 0.61 | 0.32 | 0.38 | 0.39 | 0.34 |
Bilanț
| Element | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Total active | 593.92M | 577.66M | 577.6M | 585.08M | 588.06M |
| Total pasive | 281.63M | 271.74M | 276.14M | 290.91M | 299M |
| Capitaluri proprii | 312.29M | 305.93M | 301.46M | 294.17M | 289.06M |
| Numerar și echivalente | 42.09M | 41.18M | 40.71M | 39.48M | 49.92M |
| Active curente | 274.45M | 259.53M | 253.44M | 258.06M | 253.94M |
| Pasive curente | 80.18M | 69.62M | 69.32M | 73.03M | 67.82M |
| Accounts payable | 42.57M | 33.08M | 28.43M | 33.72M | 33.24M |
| Receivables | 99.83M | 91.72M | 88.78M | 91.72M | 84.91M |
| Inventories | 117.91M | 110.13M | 109.2M | 111.36M | 106.55M |
| Goodwill | 133.17M | 133.69M | 134.33M | 134.14M | 134.61M |
| Long-term debt | 173.34M | 177.3M | 180.39M | 190.26M | 202.22M |
Flux de numerar
| Element | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 13.95M | 6.17M | 13.56M | 4.68M | 24.51M |
| Flux de numerar din investiții | -4.9M | -2.17M | -1.9M | -1.9M | -2.13M |
| Flux de numerar din finanțare | -7.97M | -3.13M | -10.7M | -12.71M | -22.1M |
| Variația numerarului | 913K | 470K | 1.23M | -10.44M | 2.16M |
| Profit net | 10.39M | 5.36M | 6.38M | 6.48M | 5.62M |
| Tip | Depunere | Dată | Legătură |
|---|---|---|---|
| edgar index | SCHEDULE 13D/A — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 10-Q — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Engel Robert B | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Federico Richard D | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Finch Steven C. | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Tzetzo Nicole R | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Tzetzo Nicole R | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Winter Michael R | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Winter Michael R | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4/A — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Engel Robert B | Vezi depunerea | |
| edgar index | SD — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 8-K — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | SCHEDULE 13G/A — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 10-Q — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Engel Robert B | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Federico Richard D | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Finch Steven C. | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Tzetzo Nicole R | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Tzetzo Nicole R | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Winter Michael R | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Winter Michael R | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — WARZALA RICHARD S | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Michaud James A | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Michaud James A | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Pirthauer Helmut | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — May Kenneth Arthur | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — May Kenneth Arthur | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Warzala Stephen | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Warzala Stephen | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Warzala Stephen | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Warzala Stephen | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| edgar index | S-3ASR — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | S-8 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | S-8 POS — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | S-8 POS — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | S-8 POS — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — ALLIENT INC | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Bendre Ashish | Vezi depunerea | |
| edgar index | SCHEDULE 13G/A — ALLIENT INC | Vezi depunerea |