General Motors (GM)
NYSEPiața deschisă
General Motors Company este unul dintre cei mai mari producători auto din lume, cu o activitate axată pe proiectarea, producția, vânzarea și finanțarea de autoturisme, pickup-uri, crossovere și vehicule comerciale. Compania a fost formată în structura sa actuală după falimentul și restructurarea fostei General Motors Corporation din 2009. Aceasta operează prin GM North America, GM International și GM Financial, brațul său propriu de finanțare captive.
În Statele Unite, mărcile principale de vehicule ale GM sunt Chevrolet, GMC, Cadillac și Buick. Chevrolet oferă companiei o expunere largă pe segmentul autoturismelor, pickup-urilor și SUV-urilor de masă, în timp ce GMC se concentrează puternic pe truck-uri și vehicule utilitare. Cadillac deservește segmentul premium, iar Buick are un rol important pe anumite piețe internaționale. Profitabilitatea GM în America de Nord este strâns legată de pickup-uri și SUV-uri mari, inclusiv de modelele construite pe platforme comune de vehicule.
GM Financial oferă împrumuturi auto, leasing și finanțare pentru dealeri, sprijinind vânzările cu amănuntul și oferind companiei o altă sursă de câștiguri legată de condițiile de creditare, valorile vehiculelor second-hand și ratele dobânzilor. La nivel internațional, GM rămâne activă pe piețe selectate, deși amprenta sa este mai concentrată decât înainte de restructurare.
Compania investește, de asemenea, în electrificare, tehnologia bateriilor, vehicule definite prin software și sisteme de asistență pentru șofer. Filiala sa pentru vehicule autonome, Cruise, a testat și a operat anterior servicii de robotaxi în zone delimitate geografic din orașe americane, însă GM își mută accentul către asistența pentru șofer și aplicațiile personale ale vehiculelor autonome după dificultăți legate de siguranță și reglementare. Profilul competitiv al GM reflectă amploarea capacităților sale de producție, rețeaua puternică de dealeri din SUA, poziția de lider în segmentul truck-urilor, operațiunile de finanțare și tranziția continuă de la vehiculele tradiționale cu motoare cu combustie internă către mobilitatea electrică și bazată pe software.
Ultima actualizare
- Capitalizare bursieră
- $75,697,744,442
- Raport P/E
- 40.52
- Raport P/FCF
- 5.26
- Raport P/S
- 0.41
- Valoare de întreprindere
- $183,260,744,442
- Sector economic
- Consumer Discretionary
- Industrie
- Automobile Manufacturers
- Adresă
- 1240 WOODWARD AVENUE, DETROIT, MI, 48265
Unifor members ratify contracts with GM securing new products, investment
General Motors (GM) Is Under Pressure In The US Auto Market
How Investors Are Reacting To General Motors (GM) Reduced Strike Risk After Unifor Labor Deal
Unifor reaches tentative agreements with General Motors
General Motors (GM) Stock Fair Value Rises After Mixed Q2 Analyst Reactions
Skoda CEO says VW aims to finalise India partner this year to share risk, drive growth
General Motors (GM) Extends Its China Joint Venture For 20 Years
Rivian Closes the Self-Driving Gap With Tesla
Jim Cramer Advises Ditching Stellantis (STLA) for General Motors (GM)
American Auto’s Retreat From China Accelerates as GM and Ford Both Pull Back
General Motors (GM) Restarts Ohio Battery Production After Seven Month Shutdown
3 Reasons to Sell GM and 1 Stock to Buy Instead
Market Chatter: Detroit Automakers Fear USMCA Revamp May Cost Them Billions
Priori Expands Client Advisory Board with New Members from Fortune 500 Corporate Legal Departments
Tesla Just Keeps Crashing: One of Wall Street’s Most Outspoken Names Sees 80% Gains Anyway
Tesla’s China Numbers Show It Is On The Road To Comeback
Monterey Car Week 2026: 3 things to watch as the crowds descend
GM sets up $4.5 billion supply chain prepayment facility
Will GM’s 20-Year SAIC China EV Pact Reshape General Motors' (GM) Global Technology Narrative?
Samsung SDI takes full control of GM’s Indiana battery plant
- Capitalizare bursieră
Capitalizarea bursieră este valoarea totală a acțiunilor unei companii, calculată prin înmulțirea prețului acțiunii cu numărul de acțiuni în circulație.
- $75,697,744,442
- Valoare de întreprindere
Valoarea de întreprindere este valoarea totală a unei companii, incluzând capitalizarea, datoriile și numerarul.
- $183,260,744,442
- Raport P/E
Raportul P/E compară prețul acțiunii cu profitul pe acțiune.
- 40.52
- Raport P/B
Raportul P/B compară prețul acțiunii cu valoarea contabilă pe acțiune.
- 1.22
- Raport P/S
Raportul P/S compară prețul acțiunii cu veniturile pe acțiune.
- 0.41
- VE / EBITDA
VE/EBITDA măsoară valoarea unei companii față de rezultatul înainte de dobânzi, impozite, depreciere și amortizare.
- 11.07
- VE / venituri
VE/venituri măsoară valoarea unei companii față de veniturile totale.
- 0.99
- Profit pe acțiune
- 2.13
- Randament dividend
Randamentul dividendului arată cât plătește o companie anual în dividende față de prețul acțiunii.
- 1.54%
- Raport P/FCF
Raportul preț/flux de numerar liber compară prețul acțiunii cu numerarul generat după cheltuieli și investiții.
- 5.26
- Raport P/CF
Raportul P/CF compară prețul acțiunii cu fluxul de numerar din operațiuni.
- 3.26
- Flux de numerar liber
Fluxul de numerar liber este numerarul rămas după costurile operaționale și cheltuielile de capital.
- $14,397,000,000
- Rentabilitatea capitalurilor proprii
ROE măsoară cât de eficient folosește o companie capitalurile proprii pentru a genera profit.
- 3.01%
- Rentabilitatea activelor
ROA măsoară cât de eficient folosește o companie activele pentru a genera profit.
- 0.66%
- Datorie / capitaluri proprii
Raportul datorie/capitaluri proprii compară datoria totală cu capitalurile proprii.
- 2.06
- Rata curentă
Rata curentă măsoară capacitatea de a plăti datoriile pe termen scurt cu activele curente.
- 1.14
- Rata rapidă
Rata rapidă măsoară capacitatea de a plăti datoriile pe termen scurt cu numerar și active ușor realizabile.
- 0.97
- Numerar
Rata de numerar măsoară capacitatea de a acoperi datoriile pe termen scurt doar cu numerar și echivalente.
- 0.21
- Volum mediu
Volumul mediu arată numărul mediu de acțiuni tranzacționate în ultimele 30 de zile de tranzacționare și indică lichiditatea.
- $6,431,361
- Preț de referință fundamental
Prețul de referință fundamental este prețul acțiunii folosit la calcularea indicatorilor financiari ai companiei.
- 86.27
Cont de profit și pierdere
| Element | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 48.03B | 43.62B | 45.29B | 48.59B | 47.12B |
| Cost of revenue | 46.57B | 40.7B | 0 | 0 | 45B |
| Profit brut | 1.46B | 2.93B | 45.29B | 48.59B | 2.13B |
| Rezultat operațional | 1.46B | 2.93B | -3.65B | 1.08B | 2.13B |
| EBITDA (rezultat înainte de dobândă, taxe, depreciere) | 4.56B | 5.96B | 855M | 5.19B | 5.17B |
| Profit net | 1.29B | 2.61B | -3.33B | 1.3B | 1.87B |
| Income taxes | 214M | 642M | -988M | 127M | 481M |
| Interest expense | -151M | 0 | -167M | -209M | -198M |
| Other operating expenses | 0 | 0 | 48.93B | 47.52B | 0 |
| Total operating expenses | 0 | 0 | 48.93B | 47.52B | 0 |
| EPS de bază | 1.44 | 2.87 | -3.6 | 1.37 | 1.94 |
| EPS diluat | 1.41 | 2.82 | -3.51 | 1.35 | 1.91 |
Bilanț
| Element | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Total active | 282.74B | 280.97B | 281.28B | 288.17B | 289.38B |
| Total pasive | 219.1B | 216.28B | 218.12B | 219.77B | 220.93B |
| Capitaluri proprii | 63.64B | 64.69B | 63.17B | 68.4B | 68.46B |
| Numerar și echivalente | 20.13B | 19.8B | 20.95B | 22.91B | 22.38B |
| Active curente | 110.01B | 109.12B | 108.77B | 114.64B | 114.29B |
| Pasive curente | 96.83B | 94.72B | 93.34B | 93.3B | 93.81B |
| Accounts payable | 28.84B | 27.91B | 23.92B | 27.32B | 27.08B |
| Receivables | 61.64B | 60.13B | 58.32B | 61.65B | 61.2B |
| Inventories | 15.95B | 15.59B | 14.47B | 15.32B | 15.45B |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Long-term debt | 90.69B | 91.46B | 94.61B | 96.03B | 97.42B |
Flux de numerar
| Element | 2026 Q2 | 2026 Q1 | 2025 Q4 | 2025 Q3 | 2025 Q2 |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 6.35B | 2.95B | 6.8B | 7.1B | 6.91B |
| Flux de numerar din investiții | -4.12B | 632M | -3.66B | -1.32B | -6.67B |
| Flux de numerar din finanțare | -2.76B | -3.69B | -5B | -5.29B | 1.24B |
| Variația numerarului | -487M | -221M | -1.93B | 410M | 1.76B |
| Profit net | 1.35B | 2.71B | -3.26B | 1.29B | 1.89B |
| Tip | Depunere | Dată | Legătură |
|---|---|---|---|
| edgar index | 8-K — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — DIXTON GRANT MICHAEL | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — DIXTON GRANT MICHAEL | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — DIXTON GRANT MICHAEL | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — DIXTON GRANT MICHAEL | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Anderson Sterling | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Anderson Sterling | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Anderson Sterling | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Hatto Christopher | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Reuss Mark L | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Reuss Mark L | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Reuss Mark L | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Harvey Rory | Vezi depunerea | |
| edgar index | S-8 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 8-K — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 10-Q — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| edgar index | 8-K — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| eight k text | 8-K — 8-K | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | SD — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 4 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| edgar index | 144 — General Motors Co | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Hatto Christopher | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea | |
| form 4 | Form 4 — Barra Mary T | Vezi depunerea |