Invezz

Anoma (XAN)

Anoma este un proiect de infrastructură blockchain axat pe aplicații centrate pe intenții, un model de design care schimbă modul în care utilizatorii și dezvoltatorii interacționează cu rețelele descentralizate. În loc să îi oblige pe utilizatori să aleagă manual lanțuri, punți, rute și pași ai tranzacțiilor, un sistem bazat pe intenții le permite utilizatorilor să exprime rezultatul dorit, în timp ce rețeaua subiacentă coordonează modul în care acel rezultat este realizat.

Proiectul se descrie ca un sistem de operare descentralizat pentru un strat unificat de aplicații Web3. Scopul său este să le permită dezvoltatorilor să construiască aplicații care nu sunt limitate la un singur mediu blockchain. În practică, Anoma urmărește să reducă fragmentarea existentă în ecosistemele cripto, unde lichiditatea, utilizatorii și logica aplicațiilor sunt adesea împărțite între lanțuri separate și medii de execuție distincte.

Pentru dezvoltatori, atractivitatea Anoma constă în abstractizare. Arhitectura este gândită să gestioneze complexitatea infrastructurii, astfel încât constructorii să se poată concentra pe designul aplicațiilor, experiența utilizatorului și funcționalitatea produsului. Această abordare reflectă o tendință mai amplă în infrastructura cripto: să facă aplicațiile descentralizate să se simtă mai mult ca produse Web2, păstrând în același timp avantajele auto-custodiei, ale rețelelor deschise și ale activelor programabile.

Tokenul XAN reprezintă criptoactivul nativ al ecosistemului Anoma. Rolul său este legat de coordonarea și operarea rețelei pe măsură ce Anoma își dezvoltă stack-ul centrat pe intenții. Proiectul se remarcă prin faptul că tratează utilizabilitatea cross-chain și experiența la nivel de aplicație ca probleme fundamentale de infrastructură, nu doar ca aspecte de interfață. Dacă va avea succes, Anoma ar putea face aplicațiile blockchain mai ușor de construit și mai ușor de utilizat într-un mediu multi-chain.

0.011992 USD
+0.00064303 (+5.67%)

Ultima actualizare

Capitalizare bursieră
$28.4M
FDV
$114M
Vol. 24h
$5.1M
Ofertă în circulație
2.5B
Ofertă totală
10B
Ofertă maximă
10B
Criptomonede

Anoma (XAN) riscă o capcană pentru cumpărători după o apreciere explozivă de 42%

25 mai 2026, 13:03 P.M.
anoma.net

XAN: Anoma is Now Live on BNB Chain

03 apr. 2026, 19:03 P.M.
anoma.net

XAN: Anoma is Now Live on BNB Chain

01 apr. 2026, 19:03 P.M.
newsbtc.com

Zcash Is The Last Possible 1000x In Crypto, Venture Capitalist Says

17 mar. 2026, 01:00 A.M.
anoma.net

XAN: Anoma is Now Live on Optimism

06 feb. 2026, 17:15 P.M.
crypto-news-flash.com

Cosmos Founder Declares Ecosystem ‘Pretty Much Dead’ Amid Funding and Competition Woes

12 ian. 2026, 15:30 P.M.
crypto.news

Cosmos faces ‘near extinction’ as key projects quit ecosystem

12 ian. 2026, 12:48 P.M.
panewslab.com

Anoma Co-founder: The Cosmos ecosystem is on the verge of extinction, with multiple projects closing, being moved to maintenance, or leaving.

11 ian. 2026, 04:58 A.M.
anoma.net

XAN: Anoma is Now Live on Base

10 dec. 2025, 17:20 P.M.
anoma.net

XAN: Anoma is Now Live on Arbitrum

01 dec. 2025, 17:56 P.M.
anoma.net

XAN: Anoma is now live on Ethereum Mainnet

18 nov. 2025, 16:57 P.M.
panewslab.com

Bithumb to Add Anoma (XAN) Korean Won Trading Pair

07 oct. 2025, 12:13 P.M.
crypto.news

Anoma (XAN) price plunges 60% post-listing as airdrop farmers rush to exit

01 oct. 2025, 10:56 A.M.
blockchainreporter.net

Anoma Launches Mainnet as Inclusive Web3 Operating System on Ethereum

30 sept. 2025, 12:15 P.M.
panewslab.com

Coinbase has listed Anoma (XAN)

30 sept. 2025, 02:05 A.M.
coin-turk.com

Coinbase Embraces Anoma: A New Dawn for Altcoin Enthusiasts

29 sept. 2025, 21:58 P.M.
blockworks.co

Anoma launches on Ethereum with governance and token

29 sept. 2025, 17:17 P.M.
panewslab.com

Anoma is now open for XAN Season 1 airdrops, and the deadline for redemption is October 5th.

29 sept. 2025, 12:22 P.M.
panewslab.com

Hold at least 170 Binance Alpha Points to claim a 1,000 Anoma token (XAN) airdrop

29 sept. 2025, 11:50 A.M.
panewslab.com

Binance: Anoma (XAN) Token Airdrop Event Will Be Postponed

23 sept. 2025, 12:35 P.M.
Capitalizare bursieră
$28,381,460
FDV
$113,525,842
Vol. 24h
$5,145,364
Maxim 24 h
$0.0118474
Minim 24 h
$0.01112942
Variație 24 h
+1.22%
Variație 7 zile
+10.80%
Variație 30 zile
+27.69%
Variație 1 an
0.00%
Rang capitalizare
#667
Rang capitalizare (rehipotecat)
#841
Ofertă în circulație
2,500,000,000
Ofertă totală
10,000,000,000
Ofertă maximă
10,000,000,000
Maxim istoric
$0.272752 (-95.85%) · 29 sept. 2025, 13:05
Minim istoric
$0.00597404 (+89.61%) · 8 mar. 2026, 08:30
  • De încredere pentru peste 1M investitori
  • Acoperire globală
  • Date de piață în timp real
  • Independent și imparțial

Alătură-te miilor care iau decizii de investiții mai inteligente.

Începe gratuit