Man United aktiekurs falder 12% – vil salget gå igennem?

Af:
op Feb 23, 2023
Listen
  • 10% af Man United er børsnoteret, og aktien faldt 12% tirsdag på grund af bekymringerne om et salg.
  • Glazers overvejer to tilbud på ca. £4 milliarder pund, men sigter efter sigende efter £6 milliarder.
  • Aktiekursen kan give en indikation af sandsynlighed for, at salget vil gå igennem.

Følg Invezz på TelegramTwitter og Google Nyheder for de seneste opdateringer >

Jeg lavede en dybdegående analyse i september sidste år i forbindelse med det kontroversielle ejerskab af Manchester United – en fodboldklub jeg har hadet lige så længe jeg kan huske.

Er du på udkig efter signaler og advarsler fra professionelle handlere? Tilmeld dig Invezz Signals™ GRATIS. Det tager 2 minutter.

Men hvis man ser bort fra min bias, så skrev jeg om, hvordan deres fans havde al mulig ret til at være sure på ejerne. Som en person, der har fulgt Newcastle hele mit liv, så kunne jeg bestemt have empati, når det kommer til situationen at blive ledet af en dårlig mand (Newcastle er nu drevet af en anden slags dårlig, men det er en historie til en anden dag) .

Tingene har dog ændret sig siden. Ikke med mit had – det vil altid være der (måske endnu mere, hvis mine drømme om et første stort trofæ i 67 år bliver forpurret på Wembley denne søndag). Men kort tid efter jeg havde skrevet den rapport, så blev Man United endelig sat til salg, og klubbens fans fik deres ønske opfyldt.

Er Man Utd rent faktisk til salg?

Copy link to section

Men er klubben rent faktisk til salg? Glazers meddelte den pågældende november eftermiddag, at de ville “påbegynde en proces i forbindelse med at udforske strategiske alternativer” for Manchester United. Som jeg skrev dengang, så er dette ekstrem virksomhedersjargon, der betyder “vi vil gerne sælge, men kun hvis vi får en god pris”.

Og igen, dette er en hård lektie, som jeg har måtte lære ved at følge Newcastle under Mike Ashleys golde tøjler, som gentagne gange forsøgte at formilde klubbens fans ved at insistere på, at klubben var til salg. Selvom dette aldrig rigtig var tilfældet. Det er håbet, der dræber dig er en ubehagelig sandhed, som jeg har lært for længe siden.

For Man United kan man være bekymret for, at noget lignende vil ske. To bud er angiveligt blevet modtaget – det ene fra Storbritanniens rigeste mand, Jim Radcliffe, og det andet fra et Qatar-opbakket konsortium (man er simpelthen nødt til at elske moderne fodbold, ikke?).

Jeg har ingen indsigt i hvad der foregår bag lukkede døre, men når man ser på markedet, så ser der ud til at være reel grund til bekymring over, at Glazers har gang i et eller andet her.

Efter den bløde deadline for bud sidste fredag, så lukkede Manchester Uniteds aktiekurs på $26,33. I dag handles aktien til $22,99, hvilket er et fald på 12%, og således udsletter en halv milliard i værdi. Tag ikke fejl: dette er et tegn på, at investorerne er bekymrede for, at et salg ikke vil gå igennem.

Aktiekursen steg tilbage i november, da det potentielle salg blev annonceret, hvor aktien steg fra $13 til $22. Nyheden om Qatars involvering sendte aktien yderligere opad til $27.

Men begivenhederne tirsdag i denne uge kom midt i rapporter om, at Glazers var blevet tilbudt finansiel opbakning af den amerikanske hedgefond Elliot Management … og et tilbud om at forblive som ejere. For Man United-fans er dette lige så kvalmende et slag, siden Casemiro besluttede sig for at uddele det mest unødvendige gule kort i fodboldens historie før en af klubbens største kampe i sæsonen.

Klubikonet Gary Neville havde også en interessant pointe på Twitter og påpegede, hvor mærkeligt det er at hæve billetpriserne, når man potentielt er på vej ud af døren, hvor et par millioner pund i ekstra indtægt er en dråbe i havet sammenlignet med klubbens værdiansættelse på adskillige milliarder.

“Jeg tror at det, der skræmmer Man United-fansene mest er følelsen af, at de nuværende Man United-ejere kører denne proces for at sende prisen til himmels,” tilføjede Neville til Sky Sports.

“For at forsøge at etablere et niveau, hvor to af dem kan blive i virksomheden, og at resten af familien, der ønsker at trække sig, kan blive opkøbt af en amerikansk fond, der ikke har noget imod at eje en minoritetsandel eller en betydelig andel, men ikke hele andelen. Det er den største bekymring.”

Hvad betyder aktiekursen for et salg?

Copy link to section

I virkeligheden burde aktiekursen ikke have for stor betydning for værdiansættelsen. Kun 10% af klubben er lanceret på børsen – siden 2012, hvor Glazers refinansierede klubbens gæld (der blev også udstedt en halv milliard obligationer).

Med Man United i svækket tilstand har aktien faktisk været en temmelig dårlig investering, især i en tid, hvor aktiemarkedet har præsteret uhyrlige gevinster under en af historiens mest eksplosive tyreløb. Men nu afviger jeg fra min pointe.

Jeg tog et grundigt kig på, hvad en potentiel værdiansættelse kunne være sidste år, men det der gør det så svært med fodboldklubber er, at der er tale om utroligt illikvide og skræddersyede aktiver. Forfængelighed og kærlighed til spillet spiller ind som faktorer – og dette er uden at nævne det faktum, at visse købere måske slet ikke har økonomiske bekymringer – dvs. nationalstater.

Dette kunne også være Glazers, der spiller et hårdt spil med hensyn til prisen. I min analyse sidste år skrev jeg om, at talen om en værdiansættelse på £7 milliarder var ren fantasisnak, men at £6 milliarder dog potentielt kunne være opnåeligt, når man sammenligner med det seneste salg af Chelsea (et nødsalg til £2,5 milliarder) og rapporter om en målværdi for PSG på £3,5 milliarder – hvis alt går godt.

Rapporter har siden vist, at £6 milliarder netop er, hvad Glazers sigter mod, men markedet har været lidt køligere end forventet. Qatar-buddet siges at være på £4 milliarder, og at Radcliffes bud ligger lidt under dette tal (selvom han har antydet, at han kan matche qatarerne ved at flyde 25%, som offentligheden så kan købe).

£4 milliarder er i hvert fald et lavere beløb end jeg troede ville blive opnået, og det er svært at se, at et salg kan gennemføres på dette niveau. Men disse tal er langt fra bekræftet, og i sidste ende er en fodboldklub et selvstændigt aktiv, som kun har brug for én sælger og én køber, og derfor er det netop så svært at sætte et præcist tal på dem.

Så er det bare hårdt spil fra Glazers? Eller ser et salg virkelig mindre sandsynligt ud? Ingen ved det rigtigt. Det må tiden vise, men for Man United-fans vil jeg advare mod at tælle dine kyllinger, før æggene er klækket; Jeg har set denne film før.

Lige nu er det dog tid til at spille den kommende kamp. Wembley venter. Og som en afsluttende sidebemærkning; er der nogen, der kender en anstændig målmand, der ville være i stand til at spendere et par timer på Wembley klokken 16:30 denne søndag?

Storbritannien Aktier Børser